2011. Május 04. szerda, 12:58
Kockázatos ösvényre tért az EKB

Az EKB újra elővette a régi sablont. Míg a bank a hitelválság elején, 2007 augusztusában igen gyors likviditást biztosított a bankrendszer számára, addig csak lassan ismerte el, hogy Európának ez nem okoz különösebb gazdasági problémát. Miután a Fed 2007 szeptembere és 2008 júniusa között 3,25 százalékkal csökkentette a kamatokat, addig az EKB 2008-ban kamatemeléssel reagált. Mindez akkor történt, amikor a Fed még rendkívül óvatos volt a pénzügyi rendszer törékenysége miatt.
A meggyengült globális gazdaság mellett az eurózóna most kénytelen saját kockázataival is szembenézni, többek között az államadósságok fenntarthatóságával és a bankszektor sebezhetőségével (melyek a kötvénykitettség miatt szoros összefüggésben állnak egymással). Egyelőre úgy tűnik, hogy az EKB az aktuális problémák átmeneti jellegére tesz fogadásokat, így pl. arra, hogy a periférikus (elsősorban görög) helyzetet majd csak orvosolni lehet valahogy, és hogy az inflációs hatások egy ideig fokozódhatnak, az elhúzódó megszorítások közepette, de történelmileg nézve valójában az infláció ellen hatnak, még az átmeneti nyersanyagár-ingadozások ellenére is. Meglehet, hogy Trichet tisztában van azzal, hogy az EKB mit cselekszik, de az már egyáltalán nem biztos, hogy ez a megfelelő alternatíva.

Részletek

Éjszaka a yen produkálta a legnagyobb erősödést, Korea kamatot emelt. A new yorki zárás után a yen volt az egyetlen nagy valuta, mely az európai kereskedéshez közeledve erősödni tudott a dollárral szemben. Korea közben az idei harmadik kamatemelését hajtotta végre, mellyel az irányadó kamatokat 3,25 százalékra helyezte. Az emelés célja, hogy enyhítse a hitelnövekedést, és hogy stabilizálja az inflációt, mely jelenleg 4,1 százalékon fut. A koreai won enyhe gyengülésnek indult a már nagyban várt lépést követően, majd 1083 fölé emelkedett az USD-vel szemben. A kínai kereskedelmi adatok ugyanakkor nem bizonyultak kielégítőnek; a májusi többlet 13,1 Mrd. USD volt, az előző havi 11,4 Mrd. után. Az előzetes becslések 19 milliárdos többletet jósoltak.

Szinkron miatt szenved az AUD.
Ha tehetné, ezt a hetet bizonyára elfelejtené az AUD; az ausztrál fizetőeszköz a héten összesen 1,3 százalékkal csökkent az USA dollárral szemben, míg a legtöbb nagy valuta (kivéve svájci frank) erősödött, leginkább az új-zélandi dollár. Az első pofont a legutóbbi munkaerőpiaci adatok adták, melyek csak részben tudták visszafordítani az előző havi foglalkoztatási visszaesést. Mindazonáltal, a legutóbbi adatok és az ausztrál jegybank e heti nyilatkozata is jól mutatják, hogy a jelenlegi lassulás sokkal inkább szinkronban van a globális fejleményekkel, mint korábban. Tavaly ilyenkor, amíg az amerikai gazdasági adatok drámai lassulást mutattak, majd a Fed-szigorítással kapcsolatos várakozások is tetőfokra hágtak, Ausztrália gazdasága továbbra is komoly teljesítményt mutatott, 1,4 százalékos növekedéssel 2010 második. Negyedévében, mely több mint háromszorosa volt az USA növekedésnek. Ezúttal úgy tűnik, hogy a lassulás sokkal inkább szinkronban van a globális fejleményekkel, tekintetve, hogy nem csak az USA-ban, hanem Európában és Ázsiában is lassulás tapasztalható. Ha ehhez hozzávesszük a kockázatvállalási hajlandóság legutóbbi enyhülését és azt, hogy a Fed látszólag nem lesz hajlandó újabb tőkeinjekcióval oltani a tüzet, akkor az AUD egy sokkal szárazabb időszak elébe fog nézni, melynek során jóval nehezebb lesz kitűnnie a tömegből, mint az elmúlt hónapokban. Ezt már most is jól láthatjuk, miután az AUD május elején a pol pozícióból (2010 októbere és 2011 márciusa között), az utolsók közé esett vissza.

Nem létező görög növekedés. Az első negyedévben tapasztalható növekedés odaveszett, miután a statisztikusok ma reggel "korrigálták" a számokat, így a 0,8 százalékos negyedéves növekedésből mindössze 0,2% lett. A görög statisztikusok szerint ennél az eredménynél a nulla kényelmesen beleesik a normális hibahatárba. Ráadásul ezt kilenc negatív előjelű negyedév előzte meg. Továbbá az adatok már csak azért sem mérvadóak, mivel ez a csekély növekedés is mindössze az import összeomlásából származik, mely a görög kereskedelmi mérleg javulásának illúzióját kelti. A végfogyasztók kiadása továbbra is 7 százalék körüli éves visszaesést mutat, a beruházások pedig több mint 20 százalékkal csökkentek. Ahogy már tegnap kifejtettük, míg a költségvetési megszorítás, melyet Görögország a következő három évre tervezett, egyáltalán nem példanélküli, ha megnézzük a legutóbbi nemzetközi példákat, addig az a tény, hogy mindez a gazdaság gyengülése közepette történik, nagyon is egyedülállóvá teszi ezt a lépést. Annak ellenére, hogy ezek a számok (még) pozitív tartományban vannak, semmilyen reménnyel sem tudnak szolgálni a hatóságoknak.

Az OPEC hatalmi harca nem segíti a globális felépülést. 20 év alatt először fordult elő, hogy az OPEC tagok rendes értekezletük során nem tudtak közös megállapodásra jutni a termelési kvótákat illetően. A szaúd-arábiai olajminiszter meg is jegyezte, hogy "ez volt a szervezet az egyik legkiábrándítóbb tárgyalása". Majd a változatlan kvótákat favorizáló tábor érveit egyszerűen "önfejűnek" titulálta. A szaúdiak mellé Kuvait, Katar és az Egyesült Arab Emirátusok is felsorakoztak, azt követelve, hogy a csoport napi kitermelését 1,5 millióval 30,3 Mio. hordóra emeljék. A javaslatot azonban több nehézsúlyú tag, pl. Irán és Venezuela is blokkolta, akik attól tartanak, hogy a kvóták megemelése az árak összeomlásához vezethet.

A brent nyersolaj ára ezután 2 dollárral 118 USD-re ugrott, mely összesen 4 dolláros emelkedést jelent az elmúlt két kereskedés alatt. Az olaj ára február vége óta a 107 és 127 dollár közötti sávban mozgott, az aktuális ár tehát nagyjából ennek az intervallumnak a közepén van. Az utóbbi időben egyre több jel utalt arra, hogy a fejlett világ olajkereslete megcsappant (egyes országokban talán vissza is esett), mely jól tükrözi a rendkívüli módon megemelkedett árakat. A fejlődő világ kereslete azonban továbbra is igen jelentős. Az OPEC-nél eluralkodó vitához a nagyobb kitermelők közötti politikai feszültség is hozzájárulhatott, így pl. Irán (a csoport második legnagyobb termelője) hajlamos arra, hogy kimutassa a foga fehérjét.

Az OPEC megbontottsága igen kedvezőtlen fejlemény, tekintettel a globális fellendülés lassulására, mely részben a magas energiaáraknak köszönhető. Miután az OPEC és konkrétan Szaúd-Arábia látszólag képtelen határt szabni az olaj árának, a szervezeten belül meglévő súrlódások mind a növekedés, mind pedig az infláció szempontjából komoly problémát okozhatnak, elsősorban a fejlett nemzetgazdaságokban.

Prognózis

Péntek: Németország: EU-harmonizált fogyasztói árindex, május (előrejelzés -0.2% havi és 2.4% éves); Franciaország: Ipari termelés, április (előző -0.9%); Nagy-Britannia: Ipari termelés, április (előző 0.3%); termelői árindex - fogyasztói árak, május (előző 0.6%); Kanada: Foglalkoztatás nettó változása, május (előző 58.3K); USA: Havi költségvetési nyilatkozat (előrejelzés -160 Mrd. USD).




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>