2011. Május 04. szerda, 12:58
A megülepedett kockázatkerülés

A svájci frank komoly erősödéssel indította a hetet, miután a kockázatkerülés rendesen beásta magát a piacokra. A befektetők közben a dollár erősödéséért fohászkodnak, annak ellenére, hogy a készletek már a hatodik egymást követő héten is csökkentek, tekintve hogy a költségvetési körülmények továbbra sem bíztatóak. Ha ez így megy tovább, az komoly piaci bokszjátszmákhoz vezethet.
Az általános kockázatkerülés lényegében a dollárt kellene, hogy erősítse, tekintettel a globális gazdasági adatok sokkal összehangoltabb gyengülésére és a készletek csökkenésére, a fiskális helyzet azonban óvatosságra int. A 2009-2010-es évekre jellemző, hagyományos kockázati trendek az utóbbi időben egyáltalán nem láthatók. Mindez elsősorban a svájci franknak és a japán yennek kedvez, ugyanis ezek a valuták vonzzák leginkább a menedéket kereső befektetőket, a dollár pedig egyre nehezebben felel meg a "biztonságos kikötő" szerepnek.
Részletek

USA gazdaság: pozitívabb kilátások. Miután már gyakorlatilag minden jel arra utal, hogy az elmúlt hónapokban lendületet veszített az amerikai fellendülés, egy elmélyülő vita kezdődött arról, hogy ez csak egy kisebb pihenő, vagy valami sokkal komolyabb és fenyegetőbb lesz. Miután a "második mennyiségi lazítás" néven elhíresült kötvényvásárlási program a következő hetekben fog kifutni, az is felmerült, hogy a Fed máris a program folytatásán elmélkedik.

A makro-ökonómiai indikátorok gyengülése ellenére több fejlemény is arra utal, hogy a második félévben be fog indulni a gazdaság motorja. Először is az elmúlt években kivételes gyarapodást láthattunk a vállalati nyereségeknél, melyet az erős külföldi kereslet, a termelékenység gyorsabb növekedése és a Fed ultra-laza monetáris politikája segített. A részvénypiacok 2009-es mélypontja utáni 9 negyedév alatt 30 százalékos éves pluszt mutattak a céges profitok Amerikában, mely az elmúlt 5 évtized legnagyobb növekedése. A profitok megugrása mögött meghúzódó fundamentális tényezők azonban alig változtak. Ugyanakkor a megnövekedett vállalati bevételek, a növekvő haszonkulcsok és a nagyobb produktivitás a következő negyedévekben a foglalkoztatás további növekedéséhez vezethet. Az állami szektorral ellentétben a vállalati szektor mérlege továbbra is jó egészségnek örvend.

Másodsorban a globális pénzügyi válság három éve alatt elég fegyelmezettek voltak az amerikai fogyasztók, ami a hitelfelvétel csökkentését, az adósságok visszafizetését és a nagyobb megtakarítást illeti. Ennek következményeként jelentős kereslet halmozódott fel a háztartási termékek iránt, mely a pénzügyi feltételek javulása után azonnal elszabadulhat.
Harmadsorban, miután az infláció továbbra is lagymatag és a gazdaság is takarékon ég, a Fed kénytelen lesz gondoskodni a szükséges likviditásról. Így arra számíthatunk, hogy Bernanke is betartja majd az alacsony kamatok hosszú távú biztosítására vonatkozó ígéretét. Végül pedig az USA vállalkozások is igen bizakodóak, ami a második féléves kilátásokat illeti. Több új felmérés is arra utal, hogy az amerikai vállalati vezetők sokkal optimistábbak, mind a tőkebefektetés, mind pedig az új munkaerő alkalmazása tekintetében. Túl korai lenne még leírni az amerikai gazdaságot...

Fokozódik a feszültség az eurózónában. Manapság már senkit sem lep meg, ha a görög CDS felár rekordszintre emelkedik; így volt ez hétfőn is, az 1.600-as szint áttörése után. Az európai politikai döntéshozók közben egyre szilárdabbak álláspontjukban, az EKB ugyanis változatlanul elveti a magánszektor hozzájárulását az adósság átütemezéséhez (még ha az önkéntes is lenne), pedig Németország pont ezt szeretné elérni mielőtt további mentőhitelekre adná a fejét. Kemény vitákra számíthatunk a következő heti értekezleten, a piacok pedig konkrétumokat és irányítást várnak a problémák megoldásához, eddig ugyanis elsősorban ezekben volt hiány. Ezúttal úgy tűnik, hogy az euró is valamivel nehezebben viseli a feszültséget, bár ezt némileg árnyalja, hogy a dollár képtelen vonzást gyakorolni a biztonságot kereső befektetőkre, a kockázatkerülési trend közepette.

Semmi sem állíthatja meg a frankot. A globális fellendülés lassulásával kapcsolatos aggályok, a folyamatos kockázatkerülés és az európai adósságválság fokozódása a hét első kereskedési napján további lendületet adtak a svájci franknak. Miután tegnap Európában nagyrészt szünetelt a kereskedés, így elsősorban a frank tudta magához vonzani a kereslet nagy részét, így a dollárral szemben már nem jár messze az új rekordmélységtől, a CHF/EUR pedig máris új rekordmagasságon szárnyal. A franknak az a várakozás is kedvezett, hogy a Svájci Nemzeti Bank elvileg kamatot emelhet a csütörtöki ülés után. Az SNB bizonyára úgy látja szerint a gazdaság viszonylag jól tűri a valuta erősségét.

Prognózis

Kedd: Japán: BSI Large All Industry, 2. negyedév (előző -1.1); Ipari termelés, április - végleges (előző 1% havi); Nagy-Britannia: RICS Ingatlanárak mérlege, május (előrejelzés -20%, -21%); Fogyasztói árindex, május (előrejelzés 0.2% havi és 4.5% éves, előző 1.0% és 4.5%); Fogyasztói árindex - magérték, május (előrejelzés 3.5% éves, előző 3.7%); USA: Termelői árindex, május (előrejelzés 0.0% havi és 6.6% éves, előző 0.8% és 6.8%); Kiskereskedelmi eladások, május (előrejelzés -0.4%, előző 0.5%); Üzleti leltár, április (előrejelzés 0.8%, előző 1.0%).

Szerda: Franciaország: Fogyasztói árindex, május (0.1% havi és 2.1%, előző 0.3% és 2.1%); Nagy-Britannia: Nationwide fogyasztói bizalom, május (előző 43); Munkanélküli segélyben részesülők aránya, május (előrejelzés 4.6%, előző 4.6%); Munkanélküli segélyben részesülők - változás, május (előrejelzés 7.000, előző 12.400); ILO munkanélküli ráta, febr-márc-ápr (előrejelzés 7.7%, előző 7.7%); EU: Eurózóna ipari termelés, április (előrejelzés 0.1% havi, előző -0.2%); USA: Fogyasztói árindex, május (előrejelzés 0.1% havi és 3.3% éves, előző 0.4% és 3.2%); Ipari termelés, május (előrejelzés 0.3%, előző 0.0%); Total Net TIC Flows (hosszú lejáratú kötvények iránti kereslet), április (előző 116 Mrd. USD); NAHB ingatlan index, június (előrejelzés 16, előző 16).

Csütörtök: Nagy-Britannia: Kiskereskedelmi eladások, május (előrejelzés -0.5% havi és 1.6% éves, előző 1.1% és 2.8%); EU: Eurózóna fogyasztói árindex, május (előrejelzés 0.0% havi és 2.7% éves, előző 0.6%); Eurózóna foglalkoztatás, 1. negyedév (előző 0.1% negyedéves); USA: Új munkanélküli segélyben részesülők; Bloomberg fogyasztói hangulat; Lakásépítések megkezdése, május (előrejelzés 3.3%, előző -10.6%); Folyó fizetési mérleg, 1. negyedév (előrejelzés – 126 Mrd. USD, előző -113.3 Mrd. USD); Philly Fed Index, június (előrejelzés 7.0, előző 3.9).

Péntek: EU: Eurózóna kereskedelmi mérleg, április (előrejelzés –2.0 Mrd. EUR, előző –0.9 Mrd. EUR); EKB havi jelentés; USA: University of Michigan fogyasztói bizalom, június (előrejelzés 74.5, előző 74.3).




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>