2011. Május 04. szerda, 12:58
Adósságátütemezés: Megszületett az ítélet

A tegnapi konszenzus alapján úgy tűnik, hogy az európai bankok felvállalják a görög adósság egy részének önkéntes átütemezését. Azonban igen sok még a megválaszolatlan kérdés, pl. ami az amerikai bankok részvételét illeti, illetve hogy a hitelminősítők hogyan reagálnak majd a fizetésképességet illetően. Mindez némi megkönnyebbülést hozott a hétfői kereskedésben, az EUR/USD közel két centtel javított az ázsiai órákban jegyzett 1,41-es mélységhez képest. Azonban, ahogy a továbbiakban is részletezzük, nagyon úgy látszik, hogy visszatértünk a kiindulóponthoz, tekintve, hogy a kamatlábak, a kondíciók és a politikai beavatkozás, melyek a jelen megállapodáshoz vezettek, kísértetiesen hasonlítanak a négy évvel ezelőtti helyzethez, melyek az amerikai subprime piac felbolydulásához vezetett.

Részletek

Adósságválság: visszatértünk a kiindulóponthoz. Az elmúlt napokban heves viták és tárgyalások közepette próbáltak az érintett felek megegyezni a görög adósság önkéntes átstrukturálásáról. Úgy tűnik, hogy a legtöbben az ún. francia modellt támogatják, mely a következő két évben a lejáró adósság 70 százalékának megújítását irányozza elő. Itt azonban számos pontot kellene még tisztázni, pl. hogy ez mennyire tekinthető ténylegesen önkéntes akciónak. A terv szerint ebből a 70-ből 50 százalékot 30 éves lejáratú görög kötvényekbe fektetnének, a maradék 20-at pedig kiváló besorolású értékpapírokat tartalmazó alapba invesztálnák, mely a 30-éves kötvények fedezetéül szolgálna. A megújított hitelre felszámított kamat egyenlő lenne az aktuális (az Európai Stabilitási Mechanizmus által biztosított) mentőcsomag rátájával, mely eddig 5,8 százalékos átlagon futott, majd az újabb megszorításokért cserébe 1 százalékkal csökkentették.

Tegnap egy komoly japán vásárlás segítette vissza az eurót az 1,42-es szintre, miután az ázsiai kereskedésben még az 1,41-et tesztelte. Az európai politikusok többsége kijelentette, hogy központi bankjaik hajlandóak tárgyalni a görög adósság önkéntes megújításáról. Közben a görög, a portugál és az ír kötvényeket egyaránt ostrom alá vették. Egyes jelentések arra utalnak, hogy a kormányzó Pasok pártnak akár négy tagja is elutasíthatja a szerdán szavazásra bocsátott megszorító csomagot. Tekintve, hogy a 300 fős parlamentben a Pasok 155 képviselővel rendelkezik így igen szoros szavazásra számíthatunk.

Görög megszorítás: szoros lesz a szavazás. A görög parlament holnapi sorsdöntő szavazása, mely a miniszterelnök, Papandreou privatizációs és kiadáscsökkentő csomagjáról fog dönteni, igen szoros játéknak ígérkezik, miután a kormánypárt néhány tagja már előre jelezte, hogy a törvényben kijelölt egyes privatizációs pontokat nem fogják megszavazni. Görögországnak el kell fogadnia a megszorító csomagot, ahhoz hogy eleget tegyen a következő EU/IMF hitelrészlet feltételeinek, mely az augusztusban esedékes 6,6 Mrd. eurós kötvényfizetéshez szükséges. Görög kormányi tisztviselők az elmúlt napokban arra figyelmeztettek, hogy július közepe után a mentőpénzek nélkül nem áll módjukban kifizetni a munkabéreket és a nyugdíjakat.

Arany: a hatások össztüzében. Az elmúlt napok eseményei újra az 1500 dolláros szint alá vitték az arany árát, melyre több mint egy hónapja nem volt példa. Mindez nem kizárólag a dollár erősödésének köszönhető, mivel az aranyár ez idő alatt több más valutával szemben is csökkent. Ugyanakkor a kockázatkerülés és a befektetők biztonság-keresése sem okolható. Azonban mint mindig, ezúttal sem kell sokat várni a "bikásabb" trendekre, az UBS legutóbbi befektetői felmérése alapján ugyanis az arany számít 2011 kedvenc vagyoneszközének. Ha azonban megvizsgáljuk a korábbi összefüggéseket, úgy arra következtethetünk, hogy az aranynak ezúttal nehezebb dolga lesz, amennyiben a dollár továbbra is profitál az általános kockázatkerülésből. A másik negatív tényezőt az indiai és a távol-keleti aranykereslet fenntarthatósága körül kialakult félelmek jelentik. Az utóbbiak az év elején rendesen megdobták az arany árfolyamát, bár mindent összevetve azt is állíthatnánk, hogy az árfolyammozgás valójában kiábrándító volt. A globális reálkamatok esése azonban némi lendületet adott a nemesfémnek az elmúlt hetekben. Már korábban is rámutattunk az aranyár és az (infláción túli) reálkamatok közti erős fordított arányosságra. Nem árt tehát mindezt figyelemmel követni a következő hetekben, a kötvényhozamok további csökkenése és a zuhanó reálkamatok ugyanis könnyen megfordíthatják az arany árfolyamánál tapasztalható negatív trendet.

Prognózis

Kedd: Japán: Kiskereskedelem, május (előrejelzés 1.3% havi, előző 4.1%); Péntek: Munkakeresők, nettóváltozás (előző -10.9); Nagy-Britannia: Nationwide B/S ingatlanárak, június (előző 0.3% havi); GDP, 1. negyedév - végleges (előző 0.5% negyedéves); USA:  Case-Shiller Composite-20 ingatlanárak, éves, április (előrejelzés -4.1%, előző -3.6%); Fogyasztói bizalom, június (előrejelzés 61.7, előző 60.8); Richmond Fed feldolgozóipari index, június (előző -6).

Szerda: Franciaország: GDP, 1. negyedév - végleges (előző 1.0% negyedéves); Nagy-Britannia: Szolgáltatói index, április (előző 0.6%); Nettó fogyasztói hitel, május (előző 0.5 Mrd. GBP); Jóváhagyott jelzáloghitelek, május (előző 45.200); EU: Üzleti barométer, június (előző -10.0); Eurózóna gazdasági bizalom, június (előrejelzés 105.1, előző 105.5); CAN: Fogyasztói árindex, május (előző 3.3% éves); USA: Függőben levő lakásértékesítések, május (előrejelzés -1.5%, előző -11.6%).

Csütörtök: Nagy-Britannia:
GfK fogyasztói bizalom, június (előző -21); Franciaország: Fogyasztói kiadások, május (előző -1.6%); Németország: Munkanélküliek száma - változás, június (előrejelzés -13.000, előző -8.000); EU: Eurózóna fogyasztói árindex, június (előrejelzés 2.7%, előző 2.7%); USA: Új munkanélküliek; Bloomberg fogyasztói hangulat; Chicago beszerzési menedzserindex, június (előrejelzés 54.6, előző 56.6).

Péntek: Japán:
Munkanélküli ráta, május (előrejelzés 4.8%, előző 4.7%); Országos fogyasztói árindex, május (előrejelzés 0.5% éves, előző 0.6%); Tankan nagy gyártók, 2. negyedév (előrejelzés -7, előző 6); Nagy-Britannia: Beszerzési menedzserindex - feldolgozóipar, június (előző 52.1); EU: Eurozóna munkanélküliségi ráta, május (előrejelzés 9.9%, előző 9.9%); USA: ISM (Institute for Supply Management) - feldolgozóipar, június (előrejelzés 52.0, előző 53.5).




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>