2011. Május 04. szerda, 12:58
Trichet fokozott éberséggel figyeli a piacokat

Bár a múlt héten minden arról szólt, hogy az európai adósságválság komoly veszélyekkel fenyegeti az eurózónát, ettől függetlenül úgy tűnik, hogy az EKB nem változtat kamatemelési eltökéltségén. A bankelnök Jean-Claude Trichet tegnap újra megerősítette, hogy az EKB "fokozott éberség módban" van, arra célozva, hogy a jövő heti kamatemelésnek továbbra is nagy az esélye. A monetáris politika szigorításával kapcsolatos eltökéltség igencsak megdöbbentő, ha figyelembe vesszük az elmúlt hetek jelentős pénzpolitikai megszorításait, melyeket jól példáz a súlyosan eladósodott országok, mint Spanyolország, Olaszország és elsősorban Görögország és Portugália bankjainak hitelezési hajlandóságának csökkenése. Amennyiben az EKB véghezviszi ezt a lépést, úgy hamarosan rádöbbenhetnek, hogy ez volt fennállásuk egyik legnagyobb stratégiai hibája.

Részletek

Feszültek a piacok a görög szavazás előtt. Pattanásig feszült a helyzet a pénzpiacokon a görögök délutáni parlamenti szavazása előtt, mely a megszorító csomagról fog dönteni. Közben a dél-európai országot az idei évben immár a negyedik általános sztrájk szorongatja, megbénítva a tömegközlekedést, a repülőjáratokat, és a kormányzati hivatalok munkáját. Papandreou kormánypártjának négy tagja jelezte, hogy nem fogják megszavazni a csomagot, részben azért mert elutasítják az abban előirányzott privatizáció mértékét. A fiskális tervet csütörtökig kell elfogadtatni, az uniós vezetők ugyanis vasárnap ülnek össze, hogy megegyezzenek a mentőhitelek következő részletének (12 Mrd. EUR) folyósításáról. Az IMF július 8-án hívja össze bizottságát, melyen a következő részletfizetéshez való hozzájárulásról fognak dönteni. Július közepétől közel 7 Mrd. euró értékű államkötvény fog lejárni, vagy válik a kamatfizetéshez szükségessé. A közös valuta közben meglepő módon az 1,44-es szint felé tört, miután a piacon egyre jobban megszilárdult a görög szavazás sikerességébe vetett bizalom. Közben az is elterjedt, hogy Portugália megduplázza erőfeszítéseit a költségvetési konszolidáció terén.

Németország B-tervet akar.
Mivel Németország kételkedik abban, hogy a júliusi mentő-részlet feltételéül szabott 28 Mrd. eurós megszorító csomagot meg tudják-e szavazni a görögök, ezért az eurózóna többi országát arra kérte, hogy vegyék fontolóra az általuk előterjesztett opciókat. Ahogy már a pénzügyminiszter Wolfgang Schäuble is kifejtette, Németország komolyan aggódik amiatt, hogy a válság a valutára és a pénzügyi rendszerre is továbbterjedhet, amennyiben megbukik a szavazás. Közben felmerült, hogy Görögország közvetlen áthidaló hitelekben részesülhetne. Azonban az már szinte biztosra vehető, hogy a korábban felvetett rendes átütemezés lekerült a napirendről. Az EU-s vezetők továbbra is rettegnek attól a forgatókönyvtől, hogy az adósság-átütemezés következtében kinyílna Pandora szelencéje és elszabadulna a pénzügyi felfordulás. A politikusok azonban egy halott ügy miatt aggódnak. Egy fizetésképtelen országnak történő további hitelezés viszont csak meghosszabbítaná a hitelfelvevők és hitelezők szenvedését.

Tovább csúszik a font. A font egy lankás, de igen hosszú lejtőn csúszott a mélységbe az elmúlt hetek során. A GBP/USD várhatóan jó ideig 1,60 alatt marad majd, miután tegnap újra alulmúlta ezt a szintet, az EUR/GBP közben 0,8960-ra szökött, mely április óta a legmagasabb árfolyam. Tekintettel az Európát hetek óta nyomasztó államadóság drámára, igencsak nyugtalanító, hogy a font még a közös valutát is alulmúlta. Az aktuális negyedévben a brit pénznem volt a legrosszabban teljesítő nagy valuta, összesen 0,4 százalékos veszteséggel a dollárral, és 1,5 százalékos mínusszal az euróval szemben, a svájci frankkal szemben pedig egy két-számjegyű zuhanást láthattunk. Egyes pozitív fejlemények, pl. a kereskedelmi szektor javuló mérlegének kedvező hatása, és az államháztartás lassú, de folyamatos felépülése mellett a magánszektor változatlanul traumatikus állapotban van a vásárlóerő drámai csökkenése miatt. Nagy-Britanniának valójában még gyengébb valutára lenne szüksége, tekintettel az ingatag gazdasági és pénzügyi helyzetre, melyben az ország pillanatnyilag vergődik.

A svájci ipar egyre nehezebben viseli az erős valutát. Nem meglepő, hogy a rendkívüli valutaerősödés közepette egyre jobban aggódik a svájci ipari szektor, az esetleges üzleti kiesések és létszámleépítések miatt. Ráadásul amennyiben Görögország csődbe menne, úgy a svájci valuta még tovább erősödne. Egy svájci lobby csoport még azt is felvetette, hogy rövidtávon fixálni kellene a fizetőeszközt az euróval szemben. Egy másik csoport pedig azt javasolta, hogy a Nemzeti Bank további intervencióra szánhatná el magát, ahogy már 2009-ben és 2010-ben is tette. Az SNB azonban valószínűleg nem favorizálná ezt a megoldást, a bankot ugyanis heves kritikák érték, miután a legutóbbi intervenció is komoly veszteségeket eredményezett.

Prognózis

Szerda: Franciaország: GDP, 1. negyedév - végleges (előző 1.0% negyedéves); Nagy-Britannia: Szolgáltatói index, április (előző 0.6%); Nettó fogyasztói hitel, május (előző 0.5 Mrd. GBP); Jóváhagyott jelzáloghitelek, május (előző 45.200); EU: Üzleti barométer, június (előző -10.0); Eurózóna gazdasági bizalom, június (előrejelzés 105.1, előző 105.5); CAN: Fogyasztói árindex, május (előző 3.3% éves); USA: Függőben levő lakásértékesítések, május (előrejelzés -1.5%, előző -11.6%).

Csütörtök: Nagy-Britannia: GfK fogyasztói bizalom, június (előző -21); Franciaország: Fogyasztói kiadások, május (előző -1.6%); Németország: Munkanélküliek száma - változás, június (előrejelzés -13.000, előző -8.000); EU: Eurózóna fogyasztói árindex, június (előrejelzés 2.7%, előző 2.7%); USA: Új munkanélküliek; Bloomberg fogyasztói hangulat; Chicago beszerzési menedzserindex, június (előrejelzés 54.6, előző 56.6).

Péntek: Japán: Munkanélküli ráta, május (előrejelzés 4.8%, előző 4.7%); Országos fogyasztói árindex, május (előrejelzés 0.5% éves, előző 0.6%); Tankan nagy gyártók, 2. negyedév (előrejelzés -7, előző 6); Nagy-Britannia: Beszerzési menedzserindex - feldolgozóipar, június (előző 52.1); EU: Eurozóna munkanélküliségi ráta, május (előrejelzés 9.9%, előző 9.9%); USA: ISM (Institute for Supply Management) - feldolgozóipar, június (előrejelzés 52.0, előző 53.5).



Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>