2011. Május 04. szerda, 12:58
Egyre reménytelenebb az amerikai adósság-megállapodás

Tegnap még úgy látszott, hogy van némi esély az adósságplafon körül kialakult vita megoldására, de ma már sokkal reménytelenebbnek tűnik a helyzet. Az éjszakai washingtoni tárgyalások a kompromisszum hiányának jelében teltek, miután továbbra sem hajlandóak engedni a szembenálló felek. Míg a devizapiacokon tegnap a frank állt a figyelem középpontjában, addig a szélesebb körű dollár-gyengülés is szembetűnő volt; a New Yorki zárás óta 0,7 százalékkal csökken a dollár index. A kötvénypiacon is gyengülést láthattunk, még ha nem is drámait; a tízéves hozamok itt valamivel a 3 százalékos szint fölé emelkedtek.
A pénzügyminisztérium ugyanakkor csökkentette a mai napon eladásra szánt államkötvények mennyiségét, így a múlt hónapokban kínált 28 Mrd. dolláros csomag helyett, most csak 18 Mrd. dollár értékben kínál 4-hetes lejáratú papírokat. Ez egy megelőző lépésnek tűnik, hogy egy nem kielégítő vásárlás se okozzon túlzott hasfájást. A piacok, míg a legjobban reménykednek, addig a legrosszabbra is fel vannak készülve.

Részletek

Újfent gyengének ígérkeznek a brit gazdasági adatok. Nagy figyelem követi a ma megjelenő brit GDP adatokat, kiváltképp az aktuális gazdasági megszorításokra való tekintettel. A várakozások alapján 0,2 százalékkal nőtt a gazdaság a 2. negyedévben, mégpedig az előző 6 hónap zéró növekedése után (2010 utolsó negyedév: -0,5%, 2011 első negyedév: +0,5%). Tekintettel a tavaly bejelentett, és idén hatását kifejtő megszorító csomagra, egy ilyen (vagy ennél gyengébb) adat további nyomást gyakorolna a kormányra, hogy enyhítsen.

További bizonyíték, hogy az EKB nem csinált semmit a krízis tetőpontján. A legutóbbi (hétfő délután megjelent) EKB-s adatok megerősítették, hogy a bank – vonatkozó programjának keretében – nem vásárolt kötvényeket az eurózóna válságának tetőpontján. Az adat az utolsó előtti hét legvégét fedte le, beleértve az olasz kötvényaukciót, melynél igencsak kérdéses volt, hogy besegít-e az EKB. Miután azonban az EFSF-alap növelésére vonatkozó tervek is napirendre kerültek, így az EKB akár be is szűntetheti kötvényvásárlási akcióit. A bank úgysem rajongott különösebben a programért, melyet a Bundesbank elnöke már a kezdetektől fogva nyíltan ellenzett. Ugyanakkor a hónap elején Trichet EKB-elnök is arra célzott, hogy a bank a vagyoneszközök csökkentésére törekszik, és nem szándékozik tovább részt venni a programban.

Tovább szárnyal a frank. A svájci frank hétfőn is tartotta erősebb árfolyamát a dollárral szemben, jól illusztrálva a megváltozott piaci dinamikát. Mind az USA, mind az eurózóna komoly nehézségekkel kellett, hogy szembenézzen az elmúlt hetekben, melyek különböző okokra vezethetők vissza, azonban mindkét esetben a szuverén adósság és annak hosszú távú fenntarthatósága állt a háttérben. A befektetők nehezen tudják rávenni magukat egy 180 fokos fordulatra, hogy alternatív opcióként a yenbe fektessenek, tekintve, hogy Japánnak is megvan a maga fiskális problémája. Japán 200 százalékos adósság/GDP aránya már évek óta egy ketyegő bombának számít, mely bármikor felrobbanhat, ráadásul a yen mögött sorakozik a legtöbb frusztrált "medve" is. A befektetők Európában is több ilyen időzített bombával kellett, hogy szembenézzenek, így indokolt az óvatosság, még akkor is, ha nagyban eltér a befektetői kör (a japán állami adósság többnyire helyi invesztorok kezében van). Ez újra a svájci frankot helyezi reflektorfénybe, tekintve, hogy a frank egy kisebb volatilitású valuta, melyet a yent érintő fiskális kockázatok sem fenyegetik. A Svájci Nemzeti Bank ezáltal újra egy lehetetlen helyzet előtt áll, hogy letörje a valuta erősödését, főleg ha állandósul a folyamatos deficittel küzdő országoktól való menekülés.

A dollár tartalékvaluta státusza hátráltatja az adósság-megegyezést. Már csak egy hét van hátra, és akár csődbe is mehet a világ legnagyobb nemzetgazdasága, mely a legfontosabb tartalékvaluta felett rendelkezik; a dollár árfolyama azonban mintha tudomást sem venne erről. A tízéves államkötvény hozama némileg 3% fölött, azonban az elmúlt hónap átlaga alatt mozog. Közben a dollár hathetes mélypontot ért el, de ez még mindig a májusban jegyzett éves mélypont fölött van. Ez pedig egyáltalán nem arra utal, hogy a befektetők a vészkijáratot keresnék. Ahogy már korábban is kifejtettük, a dollár tartalékvaluta szerepe pillanatnyilag inkább átok, mint áldás. Sok befektető számára nem választási lehetőség, hanem kényszerűség a dollár. Ez pedig erősen elszigeteli a valutát az adósságplafon körül kialakult vitáktól, és ezt látják Washingtonban is, mely végső soron azt a benyomást keltheti, hogy a piacokat nem is annyira izgatja a helyzet. A kevésbé ijedős befektetők többsége mindig is USA kötvénybe fektetett. Ezen felül számos befektető szabályozási okok miatt csak nehezen léphet ki az amerikai kötvényekből, akárcsak a likvid alternatívák hiánya miatt is, amennyiben kiváló minőségű dollár eszközökbe kell, hogy fektessenek. Úgy tűnik, hogy a piacoknak egy figyelmeztető lövést kell leadniuk ahhoz, hogy a politikusok észhez térjenek és megállapodásra jussanak. Ez azonban mit sem változtat azon a tényen, hogy ha gyakorlatilag bármilyen más országról lenne szó, úgy a piacok már hetekkel, sőt hónapokkal ezelőtt leadták volna a figyelmeztető lövést. A dollár tartalékvaluta-státusza sajnos csak hátráltatja, ahelyett hogy segítené az adósságplafon-megállapodást.

Prognózis

Kedd: Nagy-Britannia: Nationwide ingatlan-árindex - éves összehasonlítás, július (előrejelzés –0.8%, előző -1.1%), GDP - negyedéves összehasonlítás, 2. negyedév (előrejelzés 0.2%, előző 0.5%), Németország: GfK fogyasztói bizalom, július (előrejelzés 5.6, előző 5.7), USA: Fogyasztói bizalom, július (előrejelzés 57.9, előző 58.5), Új magánlakás-eladások - havi összehasonlítás, június (előrejelzés 0.3%, előző -2.1%).

Szerda: Ausztrália: Fogyasztói árak - éves összehasonlítás, 2. negyedév (előrejelzés 3.4%, előző 3.3%), Németország: Import árak - éves összehasonlítás, június (előrejelzés 7.0%, előző 8.1%), Eurózóna: M3 - éves összehasonlítás, július (előrejelzés 2.4%, előző 2.4%), CBI Industrial Trends felmérés, július, USA: Háztartási berendezések megrendelése, június (előrejelzés 0.3%, előző 2.1%), Új-Zéland: Jegybanki kamatláb (előrejelzés 2.50%, előző 2.50%).

Csütörtök: Németország: Munkanélküli ráta, július (előrejelzés 7.0%, előző 7.0%), Eurózóna: Fogyasztói bizalom, július (előrejelzés -11.4, előző -11.4), Gazdasági bizalom (előrejelzés 104.0, előző 105.1). USA:  Segélyben részesülő új munkanélküliek (előző 418.000), Függőben lévő lakáseladások - havi összehasonlítás (előrejelzés -2.0%, előző 8.2%).

Péntek: Nagy-Britannia: GfK fogyasztói bizalom, július (előrejelzés -26, előző -25), Japán: Fogyasztói árindex - éves összehasonlítás (előrejelzés 0.2%, előző 0.3%), Ipari termelés, június (előrejelzés 4.5%, előző 6.2%), Németország: Kiskereskedelmi eladások - havi összehasonlítás, június (előrejelzés 1.7%, előző -2.5%), Eurózóna: Fogyasztói árindex - becslés, július (előrejelzés 2.7%, előző 2.7%).




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>