2011. December 02. péntek, 12:11
A Merkel / Sarkozy erőpróba

Tegnap esti beszédében, a francia elnök látszólag támogatta Angela Merkel verzióját az európai fiskális unióval kapcsolatban. Sarkozy beszédében rámutatott, hogy az eurózóna államainak közös alapra kell helyezniük nemzeti költségvetéseiket, továbbá szigorú és automatikus büntetésekkel kell számolniuk a büdzsé-szabályok megsértése esetén és szűkíteniük kell a tátongó versenyképességi rést. Az elnök ugyanakkor az EU-szerződések módosítását és a minősített többség hatálybalépését is támogatta, ezzel segítve a gyorsabb döntéshozást. Ennél azonban sokkal fontosabb, hogy Sarkozy mit nem mondott beszédében.
Ahogy már a költségvetési miniszter is rámutatott, Franciaországot igencsak nyugtalanítja az a javaslat, miszerint az EU Bizottságot mind véleményezési-, mind vétó-joggal fel kell hatalmazni a nemzeti költségvetések összeállításánál. A szőrszálhasogatásról híres franciák bár látszólag támogatják a fiskális szabálysértők elleni szigorúbb szankciókat, a végrehajtást illetően azonban nemzeti diszkréciót követelnek. Bár ez a vita egyfelől értelmetlennek tűnhet, tekintve hogy a legtöbb eurózóna-tag még jó ideig közel sem tud majd megfelelni ezeknek a fiskális szabályoknak, így a pénzügyi büntetések kivetése középtávon csak súlyosbítaná az amúgy is siralmas helyzetüket. Merkel hétfőn Párizsba látogat, hogy kollegájával – mindössze négy nappal a következő EU-csúcs előtt – megoldást keressenek az előbbiekre, de kompromisszumkészségre ne számítsunk a kancellár részéről. Sarkozynak azonban nyomós politikai érvei vannak, hogy miért ne támogassa Merkel verzióját. Ami a közös valuta jövőjét illeti, úgy rövidtávon a hétfői értekezlet eredményei adnak majd útmutatót.

Részletek

Párizsi ellenállás Berlin fiskális uniója ellen. Franciaország több pontjában is elutasította a fiskális unió német verzióját, mely jogi lépéseket és az EU Bizottság számára betekintést és véleményezést engedne a nemzeti büdzsétervezetekbe. A költségvetési miniszter, Valérie Pécresse a tegnapi kabinetülés után kijelentette, hogy Franciaország is "nagyobb költségvetési fegyelmet követel, melyet azonban az államoknak kell megvalósítaniuk, a nemzeti parlamentek keményebb fellépésével". Franciaország továbbra is azzal érvel, hogy Brüsszelt nem szabad azzal megbízni, hogy az eurózóna egyes tagjait költségvetési szigorra kötelezze és/vagy automatikus büntetéseket vessen ki az elfogadott szabályok megsértése esetén, mivel szerinte ez a megválasztott kormányok feladata. A franciák különösen érzékenyek arra a javaslatra, miszerint ezeket a pontokat egy új EU-szerződésbe is rögzíteni kellene. Úgy tűnik, hogy Párizs és Berlin között továbbra is jelentős nézetkülönbségek vannak ebben a kritikus kérdésben, mely Németország szerint elengedhetetlen az euró megmentéséhez. A németek számos alapvető problémánál tudtak megfelelő megoldással előállni, de a fenti javaslathoz, mely alááshatja a franciák által oly nagyra tartott nemzeti szuverenitást, különösen nehéz lesz elnyerni Sarkozy beleegyezését.

Kettős csapás az AUD-re. Tegnap két esemény hatott negatívan az ausztrál dollárra.
Először is egyre világosabb, hogy a kínai gazdaság – melyben Ausztráliának nagy a kitettsége – lassulni kezdett. A Kínai Logisztikai és Beszerzési Szövetség által összeállított feldolgozóipari menedzserindex a múlt hónapban 49-re zuhant, mely jóval alulmúlta a várakozásokat és egyben 2009 óta a legrosszabb érték. A HSBC és a Markit Economics által készített beszerzési menedzserindex is a legalacsonyabb értékre csökkent 2009 márciusa óta. A kínai ingatlanárak is csökkenésnek indultak, mely a következő hónapokban tovább fokozódhat, a legnagyobb ingatlanközvetítő weboldal tulajdonosa, a SouFun pedig arra utalt jelentésében, hogy a magáningatlanok átlagára a harmadik egymást követő hónapban is csökkenést mutatott. Pekingnek újfent rá kellett döbbennie gazdaságának sebezhetőségére. A bankok kötelező tartalékrátájának szerdai 50 bázispontos csökkentése várhatóan csak az első ellenintézkedés lesz, és a következő hónapokban további lépésekre számíthatunk, beleértve a kamatok csökkentését és a költségvetés lazítását. Másodsorban már az is egyértelmű, hogy az ausztrál gazdaság is a vártnál nagyobb mértékben lassult. A Pricewaterhouse Coopers és az Ausztrál Ipari Egyesület felmérésében az ötödik egymást követő hónapban csökkent az ausztrál feldolgozóipari teljesítmény. A kiskereskedelmi forgalom is a vártnál nagyobb mértékben zsugorodott és az építkezési engedélyek is csökkentek (újabb 10,7 százalékkal októberben, az előző havi 14% után). Egyre valószínűbb, hogy a jegybank, a következő heti ülés során megismétli előző havi kamatvágását, újabb 25 bázispontos mérsékléssel. Végül az is elképzelhető, hogy a S&P – nemzetközi bank-felülvizsgálati műveletének keretében – leminősíti a négy nagy helyi bank hitelbesorolását. Az egyre nagyobb belföldi és nemzetközi kihívások közepette egyáltalán nem lenne meglepő, ha az AUD rövidtávon tovább gyengülne.



Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>