2011. December 19. hétfő, 12:51
Kína: Egyre rohamosabb tőkekiáramlás

A Kínai Népi Bank legutóbbi adatai újfent megerősítették, hogy a külföldi befektetők az utolsó negyedévben folyamatosan vonták ki pénzeiket az országból. A központi bank számvetése alapján a múlt hónapban további 27,9 Mrd. jüannal csökkent a pénzintézetek külföldi valutavásárlásából származó tartaléka (októberben 24,9 milliárdos csökkenést láthattunk). Ahogy már korábban is rámutattunk, a jüan az elmúlt hetekben folyamatos lefelé irányuló nyomásnak volt kitéve, míg a jegybank nagy erőbedobással próbálta stabilizálni a valutát. A csökkenő külkereskedelmi hiány, a külföldi tőke kivonása, és az erős dollárkereslet közepette igencsak nehéz dolga lesz a Népi Banknak, hogy gátat szabjon a valuta leértékelődésének.
A 12-havi elszámolásos határidős devizaügyletek (non-deliverable forwards) 0,56 százalékkal 6,4155-re csökkentek a hónapban. A Népi Bank pénteki agresszív beavatkozása előtt 6,45-ös szinten – 9-hónapos csúcson – mozgott a 12 hónapig futó devizaügyletek rátája. A fenti tőkemozgás hatására rendesen megcsappant a banki likviditás, így igencsak meglepő lenne, ha a döntéshozók nem csökkentenék újra a kötelező tartalékrátákat, amíg még nem késő.

Részletek

További jó hírek Amerikából. Egyes mutatók kivételével továbbra is meglepően erősnek és egyben ellenállónak mutatkozik az amerikai gazdaság. A segélyben részesülő munkanélküliek száma a múlt héten újabb 19 ezer fővel 366 ezerre csökkent, mely 2008 közepe óta a legalacsonyabb érték. Nem csak egyre kevesebb ember veszíti el állását, hanem egyben egyre többen találnak munkát. A feldolgozóipar is fokozatos bővülést mutat, ezt az Empire Manufacturing múlt hét végén nyilvánosságra hozott decemberi indexe is alátámasztja. A FedEx, mely az USA gazdaságának egyik legjobb összefogó indikátora, jelentős eladásokat jelentett, elsősorban az online vásárlások megugrásának köszönhetően. Keddi értekezletén a Fed felfele korrigálta a jövő évre vonatkozó növekedési prognózisát. Tekintettel az egyre súlyosabb globális és elsősorban európai helyzetre, kérdéses hogy meddig érkeznek még ilyen pozitív hírek. Az Egyesült Államok gazdasága viszonylag kis mértékben függ a kereskedelemtől, az export a GDP-nek mindössze 13 százalékát teszi ki. A belső fogyasztás ugyanakkor kielégítő volt az év második felében, bár ez elsősorban az agresszív árleszállításoknak volt köszönhető. A pozitív munkaerőpiaci trendek ellenére továbbra is jelentős a hosszú távú, és az ún. passzív munkanélküliek (discouraged workers) száma. A Fed így arra számít, hogy a gazdaság a közeljövőben sem fog kellően növekedni ahhoz, hogy elérhetővé tegye a jegybank foglalkoztatási célkitűzéseit, így aztán a bank továbbra is fenntartja a rendkívül alkalmazkodó monetáris politikát. A Fed tehát jövőre is folytathatja a nagyszabású kötvényvásárlásokat, annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben a pozitívabb hírek domináltak.

Spanyolország növekvő adóssághegye. Csak kevesen cserélnének Spanyolország új miniszterelnökével, Mariano Rajoy-jal, aki a múlt havi választási győzelem után december 21-én fog hivatalba lépni. A tízéves államkötvények referenciahozama a múlt havi 6,75% után meredeken zuhant, a múlt héten egészen 5,2 százalékig. Az új elnök ennek ellenére hatalmas pénzügyi kihívások előtt áll. A munkanélküliség aránya nem kevesebb, mint 21,5%, míg 2007-ben még 8% volt ez a ráta! Mindennek tetejében a gazdaság már a recesszióval flörtöl, a fogyasztás csökkenésbe fordult, és az ipari termelés is zuhant. Továbbá a költségvetési fronton sem látni az enyhülés jeleit, még a legutóbbi serkentő intézkedések ellenére sem. 2010-ben 9,3 százalékos volt a büdzséhiány, mely igencsak messze van az idei évre tervezett 6 és a jövőre szánt 4,4 százalékos céltól. Ráadásul ezek az adatok nem tartalmazzák a 17 regionális és a 8000 önkormányzati háztartást, melyeket gyakorlatilag teljesen elvágtak a finanszírozási forrásoktól. A spanyol gazdaság rendesen megszenvedi, hogy ezek az önkormányzatok képtelenek likviditáshoz jutni; egy munkacsoport felmérése alapján a vállalkozásoknak átlagosan öt hónapig kell várniuk számláik kifizetésére. Rajoy segítséget ígért, bár ezt aligha tudja majd betartani, úgy hogy közben ne növelje tovább az eleve hatalmas adóssághegyet. Közben az egyre feszültebb várakozás olyan, mint egy súlyos horgony, mely teljesen lefékezi a már eleve legyengült gazdaságot.

Mindenki a periférikus kötvényektől szabadul. Csak most vált világossá, hogy az elmúlt hónapokban milyen mértékben árulták a bajba jutott európai államok kötvényeit. Az Európai Bankfelügyelet által lefolytatott banki stressz tesztekből származó adatok azt mutatják, hogy a kontinens bankjai az év első kilenc hónapjában 65 milliárddal, 513 Mrd. euróra csökkentették a periférikus (PIIGS) államok kötényeiben való kollektív kitettségüket. Az eladás nagy része az év közepén történt. A brit bankok hasonló könyörtelenséggel csökkentették kötvényállományaikat. Francia kitettségüket pl. nem kevesebb, mint 29,3 Mrd. dollárral csökkentették a harmadik negyedévben, elsősorban az olasz papírok eladásán keresztül. Az olasz és spanyol kitettség is csökkent, míg a brit bankok tovább növelték a német és holland államkötvény-állományaikat. Ha megnézzük, hogy a harmadik negyedévben hogyan alakultak Európában a hozamkülönbözetek, úgy arra következtehetünk, hogy a periférikus kötvényekhez képest továbbra is erős marad a német és holland papírok iránti kereslet.




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>