2014. Június 03. kedd, 08:58
Mi a helyzet az ISM-mel?

Az USA-beli piacon tegnap „kavarodás” szemtanúi lehettünk, mivel az ISM gyártási index a kezdeti bejelentés szerint 53,2 lett, ami csökkenést jelent az előző hónap 54,9-es adatához képest, és messze elmarad a várt 55,5-ös értéktől. Az ISM ezután korrigálta az adatot a meglepően kedvező, 56,0-s értékre, de később valójában 55,4 lett, amely megfelel a várakozásoknak. A gond látszólag az volt, hogy tévesen más hónap szezonális faktorait használták. Jó tudni, hogy mások is elkövetnek ilyen hibákat.


Mi a helyzet az ISM-mel?

Általánosságban véve a tegnap közzétett globális gyártási PMI-indexek nem voltak különösen bíztatók. Ha megnézzünk a fontosabb országok közül 24-et, csupán kilenc számolt be javulásról, miközben 15 vagy kétharmaduk csökkenést jelzett, valamint több ország – többek között Franciaország, Korea és Norvégia – növekedésből (50 felett) csökkenésbe (50 alá) ment át. Ez arra utal, hogy a globális gyártási ciklusban bekövetkezett közelmúltbeli fellendülés esetleg a végéhez közeledik. Másrészt csak hét ország volt a csökkenő tartományban, ezért a fellendülés látszólag még nem állt meg.
Mindazonáltal később derül ki, hogy a növekedés folytatódik-e. A szombaton közzétett, hivatalos májusi kínai PMI-index bíztató volt, ami jelzi, hogy a kínai kormány növekedést stimuláló intézkedései talán hatást gyakorolnak, ám ez valamelyest ellentétben állt a májusi kínai HSBC/Markit gyártási PMI-index (amely 50 alatt marad) ma reggeli, lefelé történő korrekciójával. Ha Kína helyreállásáról kiderül, hogy nem igaz – ha például a kínai ingatlanpiac lassulása meggátolja a kormány növekedés ösztönzésére tett erőfeszítéseit –, akkor aggódnék a feltörekvő piacokkal kapcsolatos hozzáállás és a feltörekvő piacokbeli carry trade teljesítménye miatt. A népszerű „törékeny ötök” – Brazília, Törökország, Dél-Afrika, India és Indonézia – valószínűleg ismét lépéseket tesznek, mivel a globális tevékenység lassulása miatt a befektetők válogatósabbak és óvatosabbak a carry devizák csupán a hozam alapján történő kiválasztását illetően. Ez az aggály magyarázatot adhat arra, hogy a dollár majdnem az összes, általunk követett feltörekvő piacokbeli devizával szemben erősödött; a korábban említett öt devizából négy különösen gyengén teljesített (az INR kivétel, mivel a befektetők várnak az RBI mai, kamatlábbal kapcsolatos döntésére).

Mivel az USA-beli PMI-indexe a világ egyik legmagasabb szintjére emelkedik (csak az Egyesült Királyság és Csehország van felette), az USA gazdaságával kapcsolatos hozzáállás javult, és a hosszú lejáratú Fed Alapok futures származtatott kamatlába tegnap 10 bázisponttal emelkedett. A Fed Alapok futures származtatott kamatlába 37 bázisponttal csökkent az 1. negyedéves csalódást keltő GDP adat közzétételét követően, de csupán az utóbbi néhány napban 14 bázisponttal (a csökkenés egyharmadával) javult. Ez magyarázatot adhat a dollár közelmúltbeli erősségére, különösen a többi ország kamatlábemeléssel kapcsolatos elkötelezettségeit illető kérdések fényében. Lehetséges, hogy az EKB-n kívül - amely várhatóan ezen a héten csökkenti a kamatlábakat - az Új-Zélandi Nemzeti Bank is visszavesz megszorítás-párti hozzáállásából a jövő heti értekezleten. A monetáris politika ezen divergenciája az egyik oka annak, amiért a dollár (és az angol font) várhatóan általánosságban rallyzni fog a következő néhány hónapban.

Forrás: IronFX Financial Services Limited