2014. Május 16. péntek, 08:58
EURHUF – Forintos sztori, nyaralók figyelem!

Furcsa mozgást láthatunk az utóbbi időben a forint árfolyamában. Emlékezzünk vissza, pár hónappal korábban még 320-as, de volt, hogy 340-es euróról is beszéltünk, illetve beszéltek a nagy elemzőházak. Fokozódó nemzetközi konfliktusok, kockázatokkal teli jövőkép, FED szigorítás és legvégül a feltörekvő piacok hanyatlása a lazítások után. Ezek jellemezték nagyjából a globális véleményt, ennek rendje és módja szerint a forint több héten keresztül is gyengült az euróval szemben.
Minden hónapban, amikor elérkeztünk az MNB kamatdöntő ülésig, egyre erősebb hangok érkeztek melyek szerint a forint elszállhat és esetleg MNB intervencióra lesz szükség. Ez nem következett be. Az MNB mindvégig kitartott álláspontja mellett és figyelve a fő számokat folyamatosan lazított, amellyel elérkeztünk a ki nem mondott kamat célig, a 2.5%-os értékig.

Nagy kérdés előtt állunk az elkövetkezendő napokban, hetekben. Nézzük szépen sorban melyek azok a tényezők amelyek a forint sorsát tovább gördítik:

Magyarországon deflációs ütött ki, úgy hogy az áprilisi rezsicsökkentés hatásait nem ismerjük még
A FED minden bizonnyal tovább szigorít a rekord mértékű munkaerőpiac bővülése láttán
Az EKB júniusban akár elkezdheti a lazítást
Ma délelőtt láthattunk friss GDP számokat, amelyekről elmondhatjuk, hogy 8 éve nem látott bővülés vette kezdetét

Ezek a tényezők kissé ellentétes hatásúak, hiszen a magyar számok, az EKB lazítás még engedne teret a kamatvágásnak, a FED szigorító intézkedései viszont nem, hiszen a feltörekvő piacok olcsó hitelekhez juthattak a havi több 10 milliárdos összegből, amelyek nagy részben a részvénypiacokra áramlottak.

Május 27-én tartja a következő kamatdöntő ülését az MNB ahol, ilyen számokkal a tarsolyukba nem tartom kizártnak, sőt az eddigi jegybanki kommunikációt és az eseményekhez való hozzáállásukat figyelembe véve akár biztosra is vehetjük, az újabb 10 bázispontos vágást. És hogy ez mit eredményezne? Nem vagyunk biztosak abban, hogy forintgyengülést, ahogyan egyébként a makróökonómiai összefüggések megkívánnák. Azzal, hogy nem történt kormányváltás, a stabilitás fönn maradt, a kormány céljai ismertek és az eszközök is.

Nézzük, hogy a technikai kép mit mutat, meddig van tere a forintnak. Hetes grafikonon jól látszik az a gyengülő trend a forint szempontjából, amely hetek óta vette kezdetét és a következő időszakban kerülhet tesztelésre. Jelenleg a 303-as szinttel csatázik, amely a 26-os SMA alatt található már és amennyiben sikerülne átvinnie, úgy a 300-as szintek elejét kezdheti majd tesztelni.

EURHUF – Forintos sztori, nyaralók figyelem!




Forrás: X-TRADE BROKERS DM SA

Kockázati figyelmeztetés >>