2011. Május 04. szerda, 12:58
Eddig tartott a megkönnyebbülés?

Egyre több jel utal arra, hogy várhatóan nem tart sokáig a görög mentés hatására kialakult piaci megkönnyebbülés, mely az elmúlt napokban fokozta a kockázatvállalási hajlandóságot. Miután a Standard and Poors arra figyelmeztetett, hogy Olaszország hiánycsökkentő tervének megvalósítása komoly kétségeket vet fel (elsősorban ami az adóelkerülés elleni harcot illeti), keserű hangulatba váltottak az euró-piacok, a kereskedők többsége pedig az oldalvonalra húzódott. Közben a nyersanyagárfolyamok is megfordultak; a brent típusú olaj egy ponton 110 dollár alá esett vissza. Különösen érdekes az aranyár aktuális árfolyama, mely pénteken 1.485 dollárra gyengült.
Két héttel ezelőtt még 1.550 USD felett járt a nemesfém. Az arany árfolyamának kedvezőtlen alakulása persze egybeesik a másik biztonságos vagyoneszköz, a svájci frank gyengülésével. A kérdés az, hogy a hagyományos "biztonságos kikötők" aktuális gyengülése csak átmeneti jellegű, mely esetleg némi profit-fölözés eredménye, vagy permanensebb természetű. Ez a trend már csak azért is különös, mivel az európai adósságválság és az amerikai adósságplafon-probléma megoldására továbbra sincs kilátás. A július újfent izgalmas hónapnak ígérkezi az eszköz-, és elsősorban a pénzpiacokon.

Részletek                  

Még nem a kamatkülönbözetek hajtják az EUR/GBP növekedést. A font az előző kereskedések alatt alig tudott levegőhöz jutni. Csütörtökön a hó- és a negyedév végi tőkeáramlások, pénteken pedig az elkeserítő feldolgozóipari BMI (beszerzési menedzserindex) adatok gyengítették a brit valutát. Az utóbbi mutató ezzel már megközelítette az 50-es szint alatti zsugorodási tartományt (a júniusi 51,3-as érték 21-hónapos mélypontot jelent). Az adatot publikáló Markit intézet szerint a külföldi megrendelések visszaesése, de egyben az állami kiadások csökkenése is hatással volt a negatív trendre. A piacok abban bíznak, hogy a feldolgozóipar és elsősorban az export kompenzálni fogja az állami és háztartási kiadások várható csökkenését, a legutóbbi jelentés azonban erősen kétségbe vonja ezt. Az egészben az a különös, hogy ez mit sem változtatott a kamatvárakozásokon, melyek a múlt hónapban az EUR/GBP legfontosabb katalizátorának számítottak és, még a görög tragédia ellenére is több mint 4 százalékkal tudták erősíteni az eurót a fonthoz képest. A kétéves brit és eurózónás kamatok közti különbség ugyanis nagyjából változatlan volt ebben az időszakban. Nagyon is úgy tűnik, hogy az elmúlt hónap nagy részét jellemző kockázatkerülés közepette a font nem tudta betölteni a vonzó alternatíva szerepét az euróval szemben. Azonban az EKB csütörtökre várt kamatszigorítása, illetve a brit mennyiségi lazításról (kötvényvásárlási programról) szóló pletykák tovább szélesíthetik a pénzpolitikai megosztottságot a következő hetekben.

A vártnál gyengébb feldolgozóipari adatok csökkentik a frankárfolyamot. Úgy tűnik, hogy a svájci valuta rendkívüli erősödése a vártnál nagyobb hatást gyakorol az ország gazdaságára. Az SVME intézet júniusi BM-indexe 59,2-ről 53,4-re zuhant. A svájci frank gyors értéknövekedése, a globális kereslet visszaesésével együtt, minden bizonnyal hozzájárult ehhez a csökkenéshez. A júniusi BMI fogyasztói ár komponense 14,5 százalékos szabadesés után, 46,6 százalékra csökkent. A frank ezután megközelítette a 0,85-ös szintet, az EUR/CHF pedig 1,23 fölé szökött. Úgy tűnik tehát, hogy előbb vagy utóbb a svájci frank is elfárad.

A görög privatizációs tündérmese. A görög parlament által elfogadott legújabb megszorító csomag egyik kritikus pontja, hogy az ígéretek szerint az állami tulajdonok eladásából 50 Mrd. eurót fog a következő négy évben előteremteni a kormány. Tekintettel a szakszervezetek, a politikusok és a lakosság harcias ellenállására, illetve az állítólagos értékesítési tervek elégtelenségére, igencsak nehéz feladatnak és – lássuk be – rendkívül irreálisnak tűnik a fenti célkitűzés. A szakszervezetek attól tartanak, hogy a közművek privatizálása masszív elbocsátásokhoz vezet, mely természetesen indokolt félelem. A görög energiaszektor liberalizálása pedig még nem fejeződött be, így ez jelentősen csökkenteni fogja a szektor vállalatainak értékét. Közben úgy tűnik, hogy a kormány nem hajlandó lemondani arról, hogy megtartsa a privatizált közművek feletti irányítást, mely diplomatikusan szólva jelentősen kompromittálhatja a magánszektor vásárlási kedvét. Továbbá a privatizációs megállapodásba foglalt ütemterv is sokkalta szorosabb annál, mint amit a görögök valaha be tudnának tartani. A probléma abból áll, hogy igen sok, eladásra szánt vállalatnak komoly szanálásra lenne ahhoz szüksége, hogy egyáltalán szóba kerülhessenek a privatizációnál. Az átláthatóság, a versenyképesség, illetve a munkafolyamat- és üzletvezetési reformok terén tapasztalható hiányosságok mellett igen nagy annak a valószínűsége, hogy a legtöbb állami tulajdont csak végkiárusítási áron tudnák majd értékesíteni. Nagyon meglepődnénk, ha Görögország 2015-ig akár csak megközelítené ezt az 50 Mrd. eurós célt. Készülhetünk tehát az újabb görög csalódásra.

Geithner visszalépése várhatóan nem érinti a dollár árfolyamát.
A múlt héten Washingtonban arról szóltak a hírek, hogy az adósságplafon-probléma megoldása után lemondhat a pénzügyminiszter Timothy Geithner. Geithner, a jelentések szerint egy kis pihenőt tartana, miután négy megfeszített évet töltött a kormányban, elsősorban a globális pénzügyi válság megoldásán ügyködve. A miniszter távozása azért lenne aggasztó, mivel Obama gazdaságpolitikai csapatának már három eredeti tagja is lemondott posztjáról (Christina Romer, a Gazdasági Tanács elnöke, Lawrence Summers, a Nemzeti Gazdasági Tanács elnöke és Peter Orszag, az OMB (Office of Management and Budget) igazgatója). A gazdasági kulcspozícióknál tapasztalható nagy fluktuáció ellenére nem valószínű, hogy Geithner távozása komolyan érintené a dollárt.

Működni látszik a pénzpolitikai szigorítás Kínában. Bár a kínai gazdaság látszólag még mindig jól teljesít, az elmúlt hetekben számos jel utalt arra, hogy az idei év pénzpolitikai megszorítása lassan, kifejti hatását. A Kínai Logisztikai és Beszerzési Szövetség által készített BM-index 52-ről, 50,9-re esett a múlt hónapban, mely 2009 óta a legalacsonyabb érték. Egy másik, a HSBC által készített felmérés pedig azt mutatja, hogy a feldolgozóipar teljesítménye valójában csökkenésnek indult, mégpedig az elmúlt 12 hónapban először. A feldolgozóipar a kínai gazdaság közel felét teszi ki, így ennek a szektornak a lassulása kritikus következményekkel járhat. Egy másik jelentés ugyanakkor azt mutatta, hogy Kína tíz nagyvárosa közül nyolcban csökkentek az ingatlanárak. A legtöbb politikus bizonyára örömmel fogadja ezeket a fejleményeket, bár még így is valószínű, hogy további szigorításra kényszerülnek majd az infláció megfékezése érdekében. A Kínai Népi Bank az elmúlt hetekben sokkal jobban tolerálta a valuta értéknövekedését, miután belátták, hogy ez nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy kordában tarthassák az árnövekedést.

Prognózis


Hétfő: Nagy-Britannia: Beszerzési menedzserindex (BMI) - építőipar, június (előző 54.0); Bank of England - szabad felhasználású jelzáloghitel, 1. negyedév (előző 3.5 Mrd. GBP).

Kedd: Olaszország/Franciaország/Németország/EU/Nagy-Britannia: BMI - szolgáltatások, június (előző 50.1/56.7/58.3/54.2/53,8); EU: Eurózóna kiskereskedelmi eladások, május (előző 0.9% havi); USA: Gyári megrendelések, május (előrejelzés 1.0%, előző -1.2%).

Szerda: Nagy-Britannia: Brit Kiskereskedelmi Konzorcium (BRC) bolti árindex, június (előző 2.3% éves); Németország: Gyáripari megrendelések, május (előző 2.8% havi).USA: MBA Jelzáloghitel igénylések; ISM (nem feldolgozóipari) összesített index, június (előrejelzés 53.7, előző 54.6).

Csütörtök: Japán: Gépi megrendelések, május (előrejelzés 3.0% havi, előző -3.3%); Franciaország: Kereskedelmi mérleg, május (előző –7.14 Mrd. EUR); Nagy-Britannia: Ipari termelés, május (előző -1.7% havi); Bank of England értekezlet (nem várható kamatváltozás); Németország: Ipari termelés, május (előző -0.6% havi); EU: EKB értekezlet (25 bázispontos kamatemelés várható 1.5%-ra);USA: ADP foglalkoztatás növekedés, június (előrejelzés 60.000, előző 38.000); Segélyben részesülő új munkanélküliek.

Péntek: Japán: Folyó fizetési mérleg, május (előrejelzés 304 Mrd. JPY, előző 546 Mrd. JPY); Németország: Kereskedelmi mérleg, május (előző 10.9 Mrd. EUR); Franciaország: BOF üzleti hangulat, június (előző 103); Nagy-Britannia: Termelői árindex - termelői árak, június (előző 0.2% havi és 5.3% éves); Kanada: Munkanélküliségi ráta, június (előrejelzés 7.4%, előző 7.4%); Foglalkoztatás nettó változása, június (előrejelzés 10.000, előző 22.300); USA: Non-farm foglalkoztatás, június (előrejelzés 90.000, előző 54.000); Munkanélküli ráta, június (előrejelzés 9.0%, előző 9.0%); Fogyasztói hitelek, május (előrejelzés 5Mrd. USD, előző 6.25Mrd. USD).





Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>