2011. Május 04. szerda, 12:58
Miért más az S&P figyelmeztetés?

Az amerikai adósságra vonatkozó S&P figyelmeztetés merőben eltér a Moody's várható minősítésétől, az előbbi ugyanis nem egy kétesélyes kimenetelt helyez kilátásba, tehát nem arról szól, hogy az ország megtarthatja az AAA besorolást, ha megemeli az adósságplafont, vagy elveszti azt, ha másként dönt. A Standard&Poors ennél hosszabb távon gondolkodik; amennyiben ugyanis a határidő előtt csak egy laza kompromisszum születne, mely nem kezeli a (több képviselő számára is szent és sérthetetlen) járandóságok ügyét, úgy az USA-t még mindig leminősíthetik.
Az S&P 50 százalékos esélyt ad arra, hogy a következő három hónapban leminősítésre kerül sor, melyet "az adósságplafon körül kialakult politikai vita természete" indokol. Európában is hasonló képet látunk, a politikusok ugyanis az Óceán egyik partján sem tudnak úrrá lenni a helyzeten. Az USA és az euróövezet kormányai csak a következő választásokat tartják szem előtt, és nem foglalkoznak a jövő nagyobb kihívásaival (pl. az adósságpálya fenntarthatóságával a következő évtizedekben). Míg úgy tűnik, hogy az EU-vezetők a nyári szabadság után újra előveszik a görög ügyet, addig az USA (ahol ráadásul nincs évente hat-hetes szabadság) már nem engedheti meg magának a halogatást, így a hétvégi tárgyalás döntő fontosságú lesz az összes eszközpiac számára.

Részletek

A dollárt továbbra sem izgatja az eladósodás. Az S&P legutóbbi figyelmeztetése ellenére továbbra is viszonylag jól tartotta magát a dollár, bár nem tudott feljebb törni az ázsiai kereskedés elején jegyzett gyengébb szintekről. Az éjszaka legnagyobb megingását az AUD produkálta, miután felmerült, hogy az ausztrál központi bank idén akár csökkentheti is a kamatokat. Ez az információ a Westpac Banktól származik, és egyben jól mutatja, hogy milyen hangulatváltás állt be eddig az év folyamán, a piac ugyanis még mindig tartja a kamatemelési kockázatnak megfelelő árazást.

Új lendülettel új csúcson az arany. Az elmúlt 24 óra közel tökéletes feltételeket biztosított az aranyár újabb kitöréséhez. Európában egyre nagyobb politikai népszerűséget élvez a görög adósság átütemezésének opciója. Amerikában pedig még közelebb került a várható leminősítés, miután az adósságplafonnal kapcsolatos legutóbbi egyeztetés is kudarcba fulladt. Az amerikai jegybank elnöke közben felvázolta az újabb mennyiségi lazítás (quantitative easing) feltételes opcióját. A Fed néhány hónapja még arra törekedett, hogy a pénzpolitikai normalizálódásának lehetőségeit ismertese az ilyen kulcsfontosságú eseményeken. Az újabb mennyiségi lazítás kilátásba helyezése és a kormányok adósságkezelési kudarca közepette immár a nyolcadik egymást követő kereskedésben is erősödött az arany árfolyama, mely ma már az 1500 dolláros szint áttörését fenyegeti. Ráadásul úgy tűnik, hogy ez nem csak egy átmeneti trend, ugyanis a dollár értéke is növekedett ebben az időben, mely alap esetben lefelé nyomná az arany árát. A tőzsdén kereskedett arany alapok is 1,2 százalékkal növekedtek a héten, mely március eleje óta a legnagyobb heti pluszt jelenti. Továbbá az aranykitermelésénél is hasonló trendváltást láthattunk, ugyanis egyes bányászaton alapuló aranyalapok a hét közepén két hónapja nem látott forgalmat bonyolítottak. Végül a globális reálkamatok esése is pozitívan hatott a nemesfém árfolyamára. Mindent összevetve, a héten tapasztalt árfolyammozgás jól érzékelteti, hogy egyelőre megszilárdultak az aktuális arany rallyt támogató körülmények.

Célegyenesben az amerikai adósság-vita. A politikai retorika elmúlt napokban tapasztalt fokozatos erősödése arra enged következtetni, hogy az adósságlimit és a költségvetés körül kialakult patthelyzet hamarosan megoldódhat. Azt azonban még nem lehet tudni, hogy milyen formát ölt majd a végső megállapodás. Az elnök egy 4 billió dolláros nagy alkut akar, jelentős kiadáscsökkentésekkel a Medicare és Medicaid állami egészségbiztosítóknál, illetve a társadalombiztosítási alapoknál, melyből minimum 1 billió dolláros plusz bevételt remél. A felek látszólag megegyeztek egy 1,5 billió dolláros költségcsökkentési tervben, de a republikánusok minimum 2 billiós csökkentést követelnek ahhoz, hogy megszavazzák az adósságplafon emelését. Amennyiben a tervezett hétvégi egyeztetésen is folytatódik a tétlenség, úgy a piacok egy idő után azt fogják majd gondolni, hogy az USA politikusai annyira rövidlátóak, hogy könnyelműen csődbe viszik az országot. Amennyiben viszont olyan megállapodás születik, mely csak kismértékben emeli a plafont (ezzel garantálva, hogy a probléma jövőre újra felbukkan), úgy azt sem a dollár, sem az államkötvények nem fogadnák jól. Az adósságlimit emelésének határidejéig már csak kevesebb, mint három hét van hátra, így az ország hitelbesorolására is egyre nagyobb kockázatok leselkednek. A Moody's tegnap hangsúlyozta, hogy amennyiben leminősíti az USA-t, úgy nincs rá garancia, hogy az ország a közeljövőben visszanyeri tripla A besorolását. A devizapiacok reflektorfényei immár egyértelműen és joggal Washingtonra irányultak.

Prognózis

Péntek: EU: Kereskedelmi mérleg, május (előző -2.9 Mrd. EUR), USA: Fogyasztói árindex, június - éves összehasonlítás (előrejelzés 3.7%, előző 3.6%); Ipari termelés, június (előrejelzés 77.0%, előző 76.7%).




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>