2011. Május 04. szerda, 12:58
Kritikus fázisba lépett a pénzügyi fertőzés Európában

Nem számított különösebb meglepetésnek, hogy az euró a múlt hét folyamán és tegnap is a leggyengébben teljesítő nagy valutának számított. Miután a Moody's befektetésre nem ajánlott besorolásba helyezte Portugáliát, több mint 100 bázispontos emelkedéssel reagáltak a rövid távú hozamok. Ugyanakkor a hozamgörbe hosszabb lejáratainál is több mint 160 bázisponttal lőtt ki a tízéves portugál hozam, mely 12,1 százalékkal új rekordnak számít az euró bevezetése óta. A tízéves ír hozamok is megkapták a magukét, és egy ponton +80 bázisponttal egészen 11,9 százalékra emelkedtek. A fertőzést Olaszország is elkapta, a tízéves hozamkülönbségek (német hozamokhoz képest) újabb 20 bázisponttal növekedtek, egészen 220 bázispontos mindenkori rekordig.
A közös valuta árfolyamára továbbra is kedvezőtlenül hatnak az államadósság-krízisből származó negatív hírek megállíthatatlan folyama. Továbbá úgy tűnik, hogy az EU-vezetők még mindig nem tudtak az események elébe érni, hogy ők diktálhassák a szabályokat, ehelyett továbbra is nekik diktálnak a piacok és a média. Közben elérkeztünk a nyári pangás időszakába; az eurónak tavaly ilyenkor többnyire sikerült feledtetni az államadósság feletti bánatot, miután az EU-vezetők beavatkozása megszabadította bilincseitől (a július-augusztusi időszakban konstans volt az euró kereskedelmi súlyozású árfolyama). Azonban az idei nyár már nem tartogat ilyen pihenőt.

Részletek

Közelednek az álláspontok az amerikai adósságplafon-vitában. A dollár elmúlt napokban tapasztalt erősödése részben annak tudható be, hogy az USA két nagy pártjának álláspontja, mind a hiánycsökkentés, mind az adósságlimit megemelésének kérdésében közelíteni látszik. Obama elnök egy holnapi megbeszélésre invitálta a demokrata és republikánus vezetőket a Fehér Házban, hogy hosszú távú megoldásokat találjanak az ország költségvetési problémáira. A republikánusok jelezték, hogy készen állnak megegyezni az adósság-limit átmeneti emeléséről, amennyiben megfelelő tervet dolgoznak ki a költségvetési hiány csökkentésére, elsősorban a kiadási oldalon. Az elnök azonban nem preferálja ezt a megoldást, mivel ez még a jövő évi választások előtt egy újabb szavazást tenne szükségessé az adósságplafon kérdésében. Bár két héttel ezelőtt eredménytelenül végződtek az elnökhelyettes Joe Biden által kezdeményezett kétpárti egyeztetések, nagyon is úgy tűnik, hogy a felek több ponton is közös álláspontra jutottak. Ezek alapján 10 éve alatt 1 billió dollárral csökkentenék az ún. diszkrecionális kiadásokat (pl. környezetvédelem és űrkutatás), de egyes juttatási programok megnyirbálásánál is megtalálták a közös nevezőt (pl. mezőgazdasági és nyugdíjbiztosítási támogatások). Bár a demokraták keményen kritizálták a republikánus pártot, mivel azok a Medicare egészségbiztosítót is racionalizálni akarták, a Biden-tárgyalások azonban itt is némi sikerrel zárultak. A felek végül összesen több mint 2 billió dolláros csökkentésben egyeztek meg. Az adósság-limit körül kialakult keserű és elmérgesedett vita ellenére úgy tűnik, hogy a végén akár pozitív kimenetele is lehet az egyeztetésnek. Azonban még semmi sincs papírra vetve, ráadásul a kidolgozott terv sem optimális, tekintve, hogy a legtöbb hosszú távú fiskális problémára nem nyújt megoldást. Arra azonban elég lehet, hogy megnyugtassa a kormányzat leállásával illetve az adósság egy részének bedőlésével kapcsolatos aggályokat. Amennyiben egy komolyra vehető megegyezés születik, úgy az feltüzelheti a kockázatvállalási hajlandóságot és újabb lendületet adhat a dollárnak.

Kína szűnni nem akaró inflációs félelme. Igaznak bizonyult a hét elején elterjedt pletyka, miszerint a Kínai Népi Bank még a hétvége előtt kamatot emelhet, a bank ugyanis tegnap bejelentette, hogy a mai napon 25 bázisponttal emeli mind a betéti-, mind a hitelkamatokat. Az egyéves hitelkamat 6,56 százalékos lesz, míg az egyéves betéti kamat 3,5 százalékra emelkedik (mely még mindig jóval az 5 százalékos infláció alatt van). Xia Bin, a jegybank tanácsadója – a döntést kommentálva – azt javasolta, hogy Kínának folytatnia kell a fokozatos kamatemelést, illetve hogy az aktuális emelés még messze nem elég. Az infláció továbbra is a hatóságok célkeresztjében áll, és erre minden okuk meg is van. Néhány tudósító, minket is beleértve, úgy látja, hogy a bank egyelőre kivár, mielőtt megnyomja a kamatemelő gombot, tekintve, hogy az utóbbi időben egyre több jel utalt arra, hogy mérséklődött a gazdaság. Az infláció ettől függetlenül makacsul a 4 százalékos teljes éves célérték fölött mozog, így a kamatemelés senkit sem ért váratlanul. Az év második felében további emelésekre kell, hogy számítsunk.

Az inflációs nyomás ellenére tovább zuhan a font. A font tegnapi árfolyammozgásának egyetlen pozitívuma az volt, hogy sikerült felülmúlnia a válságos állapotban levő eurót, az EUR/GBP ugyanis a 0,8970-es szintre ereszkedett. A brit valuta azonban képtelen volt további előnyre szert tenni, és csak gyengélkedett a többi nagy valutához képest. A font ügyét elsősorban az nehezítette, hogy a piac immár másként értelmezi az inflációval kapcsolatos híreket. A magas infláció eddig segített a valután, ez ugyanis növelte a kamatemeléssel kapcsolatos várakozásokat. Mivel azonban jelenleg túlságosan gyenge a gazdaság ahhoz, hogy elviselje a magas inflációt, így az árnövekedés csak tovább rontja a helyzetet, mivel megakadályozza a reáljövedelmek növekedését. Így, bár tegnap pozitívabb kiskereskedelmi adatok láttak napvilágot a BRC (a múlt hónapban 2,3 után 2,9%, éves szinten), és a Halifax felmérésében (-4,2 után -3,5% júniusban, éves szinten), a fontot ez még nem tudta lendületbe hozni. Ez a reakció jól tükrözi a valuta változó sorsát, a font ugyanis, kereskedelmi súlyozással mérve az éves mélypont közelébe került.

Prognózis

Csütörtök: Nagy-Britannia: Ipari termelés, május (előző -1.7% havi); Bank of England értekezlet (nem várható kamatváltozás); Németország: Ipari termelés, május (előző -0.6% havi); EU: EKB értekezlet (25 bázispontos kamatemelés várható 1.5%-ra);USA: ADP foglalkoztatás növekedés, június (előrejelzés 60.000, előző 38.000); Segélyben részesülő új munkanélküliek.

Péntek: Japán: Folyó fizetési mérleg, május (előrejelzés 304 Mrd. JPY, előző 546 Mrd. JPY); Németország: Kereskedelmi mérleg, május (előző 10.9 Mrd. EUR); Franciaország: BOF üzleti hangulat, június (előző 103); Nagy-Britannia: Termelői árindex - termelői árak, június (előző 0.2% havi és 5.3% éves); Kanada: Munkanélküliségi ráta, június (előrejelzés 7.4%, előző 7.4%); Foglalkoztatás nettó változása, június (előrejelzés 10.000, előző 22.300); USA: Non-farm foglalkoztatás, június (előrejelzés 90.000, előző 54.000); Munkanélküli ráta, június (előrejelzés 9.0%, előző 9.0%); Fogyasztói hitelek, május (előrejelzés 5Mrd. USD, előző 6.25Mrd. USD).




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>